En pidä SD:tä minään NSDAP:n (
) toisena tulemisena, mutta olisi älyllisesti epärehellistä vähätellä koko ilmiötä ja sen taustoja. SD ei ole mikään Ruotsin Persut vaan aidosti muukalaisvihamielinen liike, jossa ollaan valmiita viiltelemään hakaristi omaan otsaan, jotta siitä voidaan syyttää arabeja.
Natsisyytösten lisäksi olisi hyvä pohtia, mitkä tekivät ovat edesauttaneet SD:n nousua. On tietenkin selvää, että puolueen natsimenneisyydellä on osittain selitettävissä ruotsalaisen median ja poliittisen kentän todella nuiva suhtautuminen puolueeseen verrattuna esim. vastaava Suomessa Persuihin. Itse uskon kuitenkin, että tämä marginalisointi ja vaikeneminen alkaa nyt toimia tarkoitustaan vastaan ja SD:n päästyä valtiopäiville sen kanssa on yksinkertaisesti alettava toimimaan. Muuten nuivailu puoluetta kohtaan saattaa toimia tosiasiassa sen eduksi.
Kuuma peruna (no pun intended) asiassa on kuitenkin se, että ruotsalainen yhteiskunta ei ole kyennyt vastaamaan massamigraation tuottamiin ongelmiin. SD:n tyyppiset liikkeet saavat aina kannatuksensa siitä, että on ongelmia, joita normaalit puolueet eivät ole kyenneet ratkaisemaan tyydyttävästi. Näin ollen "monikulttuurisuus on rikkaus ja SD on natsi" jargoni toimii itseään vastaan SD:n hyväksi, koska toisenlaista todistusaineistoa on olemassa riittävästi. Lisäksi tähän toisenlaiseen todistusaineistoon vanhat puolueet eivät ole halunneet reagoida kuin korkeintaan sanomalla " jos jotain ongelmia on, lisäämällä integraatiota ja resursseja....", ihmisten luottamus tuohon mantraan on yksinkertaisesti laskenut.
Mikäli SD:stä siis halutaan eroon, ainoa keino on korjata ne ongelmat, joiden olemassaolon vuoksi se kannatuksensa saa.