Sen verran tietenkin pitää ottaa toiset huomioon, että jos yhteinen projekti on siitä kiinni, että ollaan just tasalta paikalla niin silloin myöhästelijä tulee tasalta. Toisaalta taas meillä on kavereiden kanssa sellainen käytäntö, että jos sovitaan tapaaminen vaikka kuudelta johonkin, niin se tarkoittaa sitä että paikalla ollaan puoli seitsemältä. Kun kaikki tietää kuvion niin ei tarvitse kenenkään suuttua.
En ymmärrä, miksi sopia tapaaminen kuudelta, jos on tarkoitus, että muut istuvat peukaloitaan pyöritellen puoli tuntia odotellen sitä, jolle tuo kuusi tarkoittaa puoli seitsemän. Miksei saman tien sovita sitten puoli seitsemää? Jos joku sitten haluaa tulla paikalle jo kuudeksi, niin siitä ei ole kenellekään mitään haittaa.
Harva asia ärsyttää niin paljoa kuin ihmiset, jotka pitävät omaa aika- ja siisteysstandardiaan (tai muutenkin omaa elämäntapaansa) niin ylivertaisen objektiivisena ja ainoana oikeana, että haluavat pakottaa kaikki muutkin siihen ja suuttuvat jos jollain on asiasta erilainen tapa. Ja siis puhutaan kuitenkin ihan hyvän maun ja terveyden rajoissa.
Niin, yleensä tämä toimii niin päin, että myöhästelijät implisiittisesti pakottavat muut omaan aikakäsitykseensä, koska muilla ei juuri ole muuta vaihtoehtoa kuin joustaa heidän suuntaansa. Siinä vaiheessa, kun myöhästelijä on jo myöhässä, on mahdotonta vaatia, että olisit lähtenyt matkaan aiemmin, vaan ainoa mitä voidaan tehdä, on se, että muut odottavat.
Kyse on vähän samasta kuin entisaikaan tupakoinnin suhteen, kun tupakoitsijat pakottivat muut kestämään sen tupakansavun, sen sijaan, että olisivat itse joko olleet tupakoimatta tai menneet ulos tupakoimaan. Uudet lait ovat toki tuoneet tähän helpotuksen, mutta kyllä esim. parveketupakointi edelleen kiihottaa tuntoja kerrostaloissa.