Köyry Väyränen:
Niin, mitä halveksittavaa ja kaksinaismoralistista tässä on? Me RKP:n äänestäjät haluamme porvarillista liberaalia politiikkaa, jossa ruotsin kieli huomioidaan. Toisin kuin ilmeisesti luulet, esim. RKP:n ajama antirasismi ei ole mikään vasemmistolainen arvo. Se on liberaali arvo. Se, että RKP ajaa oikeistolaisehkoa talouspolitiikkaa ja liberaaleja arvoja esimerkiksi maahanmuuttajien suhteen, ei ole mitään tekopyhyyttä, vaan sisäisesti johdonmukaista liberaaliporvarillisuutta.
Haluat siis sellaista politiikkaa, jossa suomalainen hyvinvointivaltio ajetaan alas lopullisesti, verot pois ja etuudet "pummeilta" pois jenkkiläisittäin vai? Kaikki juu samalta viivalt lähdetään... Otetaan vielä sellainen käytäntö, että hoitoa ei tule saada ilman vakuutuksia jne. Liberaalia politiikkaa voimme käydä katsomassa Yhdysvalloissa, ei kiitos luokkayhteiskuntaa tänne. Holtiton kapitalismipolitiikka on se, joka synnyttää niitä palavia ghettoja. Pääoman keskittyminen harvojen käsiin on epäisänmaallista. Epäisänmaallista on myös siirtää tuloja veroparatiiseihin ja siirtyä halpatuotantomaihin modernia orjuutta tukemaan, kun verotus käy kotimaassa "liian suureksi". Siitä lähtien, kun ovet avattiin pääomavirroille ja holtitonta kapitalismipolitiikkaa ryhdyttiin harrastamaan, on suunta ollut koko ajan alaspäin; julkisiin saat jonottaa kuukausitolkulla ja suurin piirtein naru kaulassa saat mennä vastaanotolle, jotta saat apua masennukseesi. Muussa tapauksessa sinulle määrätään vain lääkkeitä. Yksityisillä taas maksat omaisuuksia. Esimerkkejä on monia.
Lisäksi Suomen tie tulee olemaan uuskolonialismista kärsivän kehitysmaan tie, kun Sodankylän malmivarat käytännössä myydään ulkomaisille suuryrityksille, vaikka nuo malmivarat hyödyttäisivät Suomea. Tämän vuoksi malmivarat tulisi kansallistaa. Kansallisomaisuuden myyminen on kasvava trendi ja porvarihallituksen johdolla Suomesta ollaan myymässä kaikki samaan aikaan, kun hyvinvointipalveluista leikataan. Kävi kuinka tahansa, eliitillä tulee aina menemään paremmin. Haluatko sinä, että palaamme takaisin köyhäinhoivan aikaan, jolloin vähäosaisista huolehtiminen jää tiettyjen tahojen hyvän tahdon varaan? Johan siinä on yhteiskuntarauha uhattuna, kuten myös porvareiden mielenrauha, kun joutuvat tulevaisuudessa ihan kotimaisiakin kerjäläisiä näkemään... En kannata ääriliberaaleja näkemyksiä enkä yövartijavaltio-näkemyksiä. Pohjoismainen hyvinvointivaltio on hyväksi havaittu, jota nyt ollaan ajamassa alas. Sitä ihailemasi liberalismi on saanut ja tulee saamaan aikaan. Cuba sí, Batista no ja silleen.
Ja sitten itse asiaan. Puhuttaessa RKP:sta ja suvaitsevaisuudesta, on RKP mielestäni viimeinen taho, jonka kannattaisi puhua suvaitsevaisuudesta yhtään mitään. Luopuisivat itse niistä Freudenthal-mitaleista ja pahoittelisivat sitä, että olivat mukana hankaloittamassa karjalaisten evakkojen asuttamista tänne ruotsalaispykälän avulla. Freudenthal oli rasisti ja samanlaista maahanmuuttokriittisyyttä oli suomalaisilta ja suomenruotsalaisilta suhtautua nuivasti karjalaisiin evakoihin.
Köyry Väyränen:
Tämä tuntuu suomenkielisille olevan ylitsemättömän vaikeaa oivaltaa: suomenkielisellä puolella kuvitellaan, että oikeistolaisuuteen tai porvarillisuuteen jotenkin luonnollisena osana liittyy nationalismi ja antiliberalismi
Olen samaa mieltä. Nationalismi ja kriittisyys holtitonta kapitalismipolitiikkaa kohtaan ei saa monopolisoitua esimerkiksi Perussuomalaisille. Kannatan vasemmistolaista isänmaallisuutta ja kapitalismikritiikkiä.