Hieno avaus, AV. Sr:n inspiroimana ehdottaisin, että työperäistä maahanmuuttoa helpotettaisiin, ja omaehtoiseen suomenopiskeluun kannustettaisiin jo lähtömaassa ja vastaanottokeskuksissa. Netissä on jo jonkin verran aivan kelpoa itseopiskelumateriaalia. Tietyn taitotason saavuttanut voisi saada helpotetun/mahdollisen nopeutetun oleskeluluvan työnhakua varten (olipa alkuperämaa mikä tahansa), jos olisi onnistunut omaksumaan yhdessä sovitun suomen kielen alkeistason. edit lisäys: (vapaaehtoisista nuivista löytyisi varmaankin suuri joukko kielenopettajia ja keskustelijoita/tukihenkilöitä sinne vastaanottokeskuksiin?

)
Vastaanottokeskuksessa itseopiskellen hankitun kielitaidon soisi vaikuttavat oleskelulupapäätökseen myös sellaisilla turvapaikanhakijoilla, joiden luvansaanti on epävarmaa. Jos siis onnistuu käsittelyaikana/odotusaikana opettelemaan kieltä oman aktiivisuutensa ja sinnikkyytensä ansiosta (kyllä, tällaisiakin ihmelapsia on olemassa), pitäisi siitä mielestäni palkita. Nykykäytönnössä kuukausia (terveenä tulleen) ihmisen elämästä ja mielenterveydestä valuu hukkaan tilassa (vastaanottokeskus), jossa tulevaisuus on vankilassavirumisaikaakin epävarmempaa.
(Palkkakriteerit perheen tuomiseen ovat muutoinkin järkyttävän korkeat. Tiedän tapauksen, jossa suomea sujuvasti puhuvat perheenjäsenet eivät ole saaneet oleskelulupaa Suomeen, koska suomea puhuvan ja tänne työllistyneen puolison palkka on ollut liian pieni. Toisessa tapauksessa molemmat vanhemmat ovat kokoaikatyössä, mutta ansiotaso ei riitä siihen, että saisivat lapsensa Suomeen.)