kiitos IT! ja sori, ei ollut tarkoitus masentaa. siinä kävi niin että tekoprosessi alkoi lopun kiljupieru-sutkauksesta ja ajattelin että possehan pitää mua trollina jos heti kärkeen heittää silkkaa höhö-osastoa..mutta jälkikäteen katsellen, tulihan siitä vähän turhan ryppyotsaista kaamosta. piti tulla hotel californiaa mutta tulikin halpaa saksalaista citygoottia. osan syystä vieritän kyllä timo anttilan hienolle avausrunolle. se asettaa kyllä ketjulle aika vahvan mood-kölin. olin alitajuisesti blokannut juudas-teemankin, perskele. noh, se siitä!
itselleni on myös käynyt tutuksi vieroitus lähipiirissä. sen ristin kantamisessa voi auttaa harmillisen vähän, mutta yrittänyttä ei laiteta. ehkä paras lääke tyhjyyden tunteeseen ja nihilismiin on katharsis barbarismia lähentelevän huumorin kautta. no parasta siis mikä mun työkalupakissa on, ja se on ostettu hong kongin alelaarista. läsnäolohan se on tärkeintä kuitenkin, ja siihen ei tarvita sen enempää henkistä bushidoa kun kellään on tarjota. eikun lycka till sinulle ja frendilles paranemisprosessiin!
no niin, esittelyt on hoidettu. olen iloinen että löysin tämän paikan! en ole erityisen hyvin informoitu maahanmuuttoasioissa joten todellinen panos keskusteluun tulee varmasti olemaan suht heikko. fiilis ja mutu, ja omat kokemukset helsingin kaduilla. niillä on pakko ridaa kun olen erityisen huono taulukkolaskennassa. tosin en ole niinkään varma että taulukkolaskin on todella se ainut työkalu millä multi kulti-asioita pitäisi punnita. ehkä jonain päivänä menen metsään ja syön muitakin sieniä kun suppilovahveroita ja rakennan vanhasta moottorisahasta ja iphonesta yhdistetyn empatia- ja solidaarisuusmittarin. sen antamia kosmisia lukemia voi sitten postitella trolliavatareilla homman puolelle ja osoittaa että hei, eihän monikulttuuri ja islam nyt niin hirveitä asioita olekaan, kattokaa vaikka näitä lieksassa mitattuja EMPSOLI-arvoja. no, sitä odotellessa, heh heh..
scriptaa olen lueskellut jonkun verran, mutta ihan loputtomiin ei jaksa arvon filologin angstiin syventyä. en täysin ymmärrä miten mamukeskustelu on saanut näin saatanalliset mittasuhteet, ottaen huomioon miten vähän heitä suomessa on. mutta jos ihmisiä pelottaa niin täytyyhän siihen löytyä helpotus. itse pelkään vain komeetta eleniä (edelleen!) ja sitä että sukututkimuksissa paljastuu että olen sukua james hirvisaarelle. aion nimittäin kosia häntä jonain päivänä enkä usko että serkku-sateenkaariavioliitto tulee ikinä toteutumaan suomen maassa. eniten minua kiusaa eiran gandalfin oudossa filosofiassa islamin ja muslimien demonisointi. en ole uskontojen ja teoktratioiden ystävä millään tasolla, mutta ei tolleen jussi! mikäli tarpeeksi liuskaotsia kerääntyy puolin ja toisin puhaltelemaan kristityn ja islamilaisen maailman välisen konfliktin hiiliin niin seuraukset tulevat olemaan huikean kauheat. siinä ei sitten enää palava ambulanssi malmössä tunnu enää miltään. aistin täällä humanistisen VPKn läsnäolon, ja tälläiselle vastavoimalle on todella mielestäni käyttöä nykyään. ja jos nyt tulee joskus sanottua pahasti hommalaisille niin muistakaa aina: nuotio pitää sammuttaa vaikka kusemalla jos pakista on kovassa darrassa juotu sammutusvedet.
joo, ei muuta tällä haavaa. kirjoitan epäselvästi ja rönsyillen, kielioppi on puutteellista enkä jaksa pistää isoja kirjaimia lauseiden ja nimien alkuihin kuin aniharvoin. näistä asioista saa ja pitääkin vinoilla, mutta ei mielellään ihan koko aikaa. olen myös hivenen ylipainoinen ja hartioilla on hilsettä, näillä suosittelen sivaltamaan kun suoltamani viher-itu-pössy-stalinisti-kukka-holierthanthou-shaisse keittää yli! siihen asti, ottakaa shantisti jne jne.