Ymmärrän vaivatta valintasi.... Töitä en aio tehdä lainkaan.
Aiotko siis kaltaisekseni tulonsiirroilla elävä rälssi:ksi? Kyllä sen lisäksi kannattaa tehdä töitäkin. Se on ihan suotavaa ja laillista, kunhan pysyy tulojen suhteen kohtuuden rajoissa. Tässä maassahan kaikki arvot mitataan rahassa... Lisäksi ulkomailla voinee tehdä jotain harrastusluonteista puuhastelua ruokansa eteen.
Et selvästikään lukenut viestiäni ajatuksella.
En aio elää tulonsiirroilla, vaan omilla säästöilläni, omaisuudestani saamillani varoilla sekä Suomeen jäävän asuntoni vuokratuotolla.
Ihan huvikseni katselin Turkissa eräällä kiinteistövälittäjällä tarjolla olleita asuntoja. 34000 ekellä olisi irronnut mukava, tilava yksiö kaikilla tarvittavilla herkuilla. Jos esim. myyn tuon Tampereen kämppäni, niin pelkästään siitä jää tuommoisen kämpän ostamisen jälkeen palttiarallaa satatuhatta elämiseen. Sillä ostaa kuulkaas aikas läjän hedelmiä, vihanneksia ja pinaattilättyjä. Ja huom: Kyseinen asunto oli vilkkaassa lomakohteessa, jossa hinnat ovat pilvissä. Jostain maaseudulta vastaava kämppä irronnee ainakin puoleen hintaan.
Töitä en aio tehdä tuossa vaiheessa sekuntiakaan. Auringossa istuskelen ja nenääni kaivelen.