Kyllähän monella varmaan voi olla erinäisiin asioihin primitiivireaktiona vetää jotakuta turpaan, polttaa talo tai vetää itsensä leukakeinuun. Toisilla voi olla alkaa itkemään, toisilla mennä jumiin ja menettää toimintakykynsä. Ei primitiivireaktioita voida kieltää, eikä niitä tarvitsekaan kieltää, paitsi ne, jotka rikkovat jotain lakia. Yksinkertaista.
Jotenkin tämä sananvapauden käsite tuntuu olevan hukassa. Puolueiden homottelu ja idioottimaiset mielipiteetkin ovat sallittuja. Yhtä sallittua on niiden pilkkaaminen ja idioottimaisten kommenttien nimittäminen idioottimaisiksi kommenteiksi. Sananvapauden rajat kulkevat kansanryhmää vastaan kiihottamisessa ja kunnianloukkauksessa ja niistä rangaistus on sakkoa tai vankeutta.
Se, että jotain mielipidettä, puhetapaa, sanaa tms pidetään typeränä ja loukkaavana, ei uhkaa kenenkään sananvapautta ja siitä on persujen tai hommalaisten ihan turha itkeä. Sen sijaan se uhkaa, jos mielipiteitä, puhetapaa tai sanaa kielletään sanomasta tai ilmaisemasta, minkä vuoksi mm. se Puumalaisen Mikon legendaarinen lausunto oli idioottimainen.